اسلایدر دو
درمان هموروئید با لیزر
جوانسازي واژن
تزريق  بوتاكس
کیست پایلونیدال چیست
بيماری شقاق چيست ؟
درمان  بزرگی  کلیتوریس خانمها و یا کلیتورو مگالی

لیپو ساکشن و لیپو لیز به کمک اولترا سوند و لیزر

عمل برداشتن چربی زیر پوست چیست؟
عمل جراحی برداشتن چربی عبارتست از حذف چربی های قلمبه شده و بر آمده نا خواسته ی موضعی با استفاده از لوله های فلزی مثل نی های باریک که "کانولا" نامیده می شوند. در زنان و مردان این ذخایر موضعی چربی می توانند هر کجای بدن ایجاد شوند اما معمولا در قسمت شکم،باسن ها، پهلوها، ران داخلی وخارجی، زانو ها و چانه تشکیل شوند.

در مردان با حالتی که بزرگ شدن چربی موضعی در قسمت سینه نامیده می شود بیشتر برخورد می کنیم. در این عمل ابتدا محلول آماده کننده در محل تجمع چربی تزریق شده سپس کانولاها از طریق برش های کوچکی درون چربی بدن قرار می گیرند. یک وکیوم متعاقبا از طریق یک لوله ی پلاستیکی چسبیده به کانولا مورد استفاده قرار میگیرد و چربی از بدن کشیده می شود.

بیرون کشیدن چربی روش جایگزینی برای کم کردن وزن و ورزش نمی باشد. اما راهی است برای زیبا کردن مجدد بدن و ایجاد اندامی باریکتر و لاغر تر با استفاده از برداشتن چربی هایی که با تلاش پیگیر و مداوم از بین نمی روند این شیوه در حال حاضر تنها روش در دسترس برای برداشتن سلول های چربی در نواحی خاصی از بدن می باشد.

تاریخچه ی عمل بر داشتن چربی از زیر پوست (لیپوساکشن) با آنکه لیپوساکشن نسبتا یک شکل جدید از جراحی زیبایی است، ولی با این وجود به شایع ترین عمل جراحی زیبایی تبدیل شده است.(دکتر جورجیو فشر) اولین بار لیپوساکشن را در سال 1974 دررم ایتالیا ابداع کرد. این روش توسط دکتر ایلووزکه یک جراح پلاستیک فرانسوی است، در سال 1978 به پاریس برده شد و به دنبال آن این روش رایج شد. از آن زمان به بعد این روش بهتر و بهتر شد. مثلا کانولا ها ی ریزتر و کوچکتری ساخته شد، لیپوساکشن متورم ابداع شد و فرمول های جدید لیپوساکشن مثل لیپوساکشن به کمک اولترا سونیک و برق به کار گرفته شدند

آیا من کاندیدای مناسبی هستم؟
فقط مشاوره است که می تواند تعیین کند که آیا شما یک کاندیدای قابل قبول برای لیپوساکشن هستید یا خیر. مشاوره قبل از انجام عمل اهداف مهمی را بدنبال دارد. یک سابقه ی کامل پزشکی و آزمایشات و معاینات فیزیکی مناسب انجام می گیرند تا موقعیت سلامتی شما معلوم شود.

اگر سیگاری هستید از شما خواسته می شود که سیگارتان را ترک کنید. سیگار کشیدن به میزان زیادی رگ های خونی را تنگ می کند و بنابراین جریان خون را کاهش می دهد. در نتیجه التیام یافتن زخم ضعیف می شود. آسپرین و داروهای ضد التهابی خاص و دیگر داروها می توانند باعث افزایش خونریزی شوند، بنابراین نباید از آن ها استفاده شود.

تعیین اینکه آیا شما می توانید این عمل را انجام دهید یا خیر مقداری به کیفیت پوست شما بستگی دارد. در بیشتر موارد پوست یک عضو دینامیک است و می تواند جمع شده و بعد از عمل جراحی با ظاهر جدید بدن خودش را سازگار کند.
در بعضی بیماران ممکن است الاستیستی (کشسانی) پوستشان به خاطر شل شدن، آویزان شدن یا چروک شدن پوست در ناحیه ای که می خواهد این عمل روی آن صورت گیرد، کم باشد. در این موارد لیپوساکشن نتیجه ی مطلوب نخواهد داشت و بنابراین ممکن است نیاز داشته باشید قسمتی از پوست را بردارید یا شاید مجبور باشید این کار را همراه با لیپوساکشن انجام دهید.

بهترین بیماران برای انجام این عمل افرادی هستند که فعال و سلامت بوده و وزن متوسطی دارند، حدود 12 تا 15% از وزن ایده آلشان سنگین¬ترند و دارای سفتی و الاستیستی پوستی خوب و قابل توجهی هستند. سن به خودی خود یک عامل مهم محسوب نمی گردد و در حقیقت بیماران بین 16 تا 65 سال بهترین سن برای انجام این عمل را دارند. همچنین باید بدانید که لیپوساکشن خودش حالت گود افتادگی پوست که سلولیت نامیده می شود را بهتر نمی کند.

لیپوساکشن انجام شده با تکنیک متورم چیست؟ مهمترین اصلاح در لیپوساکشن در طی دهه ی اخیر احتمالا ایجاد تکنیک (متورم) می باشد که توسط دکتر کلین در ایالات متحده ابداع شد. این تکنیک شامل تزریق حجم نسبتا زیادی از محلول آب نمک حاوی یک ماده ی بیحس کننده ی موضعی رقیق و آدرنالین به بافت های چربی می باشد. بنابراین یک ناحیه ی بالش مانند ایمن ایجاد می شود، که کانولا ها می توانند درون آن قرار بگیرند. مهمتر از همه، این عناصر به حل شدن پیوندهای بین سلول های چربی کمک می کنند، بنابراین حذف و بیرون کشیدن آن را آسانتر می کنند.

همچنین به خاطر وجود آدرنالین خونریزی از رگ های خونی کاهش پیدا می کند، و این به ما اجازه می دهد تا مقادیر بیشتری چربی را به صورت ایمن تر خارج کنیم. به علاوه خونریزی کمتر و کبودی کمتری ایجاد می کند. ارتشاح حجم زیادی از ماده ی بیحس کننده رقیق شده نیز باعث می شود، فرایند عمل تحت بیحسی موضعی بدون آرام بخش یا مسکن و بیهوشی عمومی انجام شود.

لیپوساکشن اولترا سونیک چیست؟ (ultrasonic liposuction)
اخیرا وسایل و تجهیزات انجام لیپوساکشن جدید تری به ثبت رسیده و مورد استفاده قرار گرفته اند. یکی از آخرین تجهیزات ، وسیله ی لیپوساکشن اولتراسونیک می باشد. از ابتدا در لیپوساکشن اولترا سونیک تغییراتی سریع ایجاد می شده است و هر ماه از این تغییرات اخبار جدیدی به گوش می رسد. بعضی از اخبار خوب هستند اما متأسفانه بعضی چیز ها نیز خوب نیستند.

اولترا سوند به معنای صوت دامنه ی بلند می باشد که باعث ایجاد تکان و خلأ می شود و هر چیزی را که تکان می دهد شل می کند. مثل مسواک های اولترا سونیک جدید. اصل اولتراسونیک شل کردن چربی به صورتی است که چربی بتواند سریع تر از روشهای دیگر از بدن تخلیه گردد. متأسفانه به خاطر فرکانس بالای ایجاد شده توسط این وسایل کانولاهای اولتراسونیک بسیار داغ می شوند و گزارشهای زیادی از سوختگی در بیماران وجود دارد. اخیرا کانولاهای اولتراسونیک حتی اگر توسط افراد با تجربه صورت گیرد باعث سوراخ شدن کلیه ها و کیسه ی صفرا ی بیماران شده اند.
همچنین در لیپوساکشن اولتراسونیک نسبت به روش های دیگر "سروما"ی بیشتری ساخته می شود.

"سروما" مجموعه ای از مایعاتی است که در بافت ها در پاسخ به ایجاد آسیب ساخته می شود. نهایتا کانولا های اولتراسونیکی که در حال حاضر در دسترس هستند حجیم و دست و پا گیر بوده و نمی توانند این روش را به صورت سفارشی انجام دهند.اگرچه در جنبه ی مثبت آن گزارشی وجود دارد که می گوید این روش برای برداشتن نواحی چربی دار مثل بافت سینه ی مردان (ژنیکوماستی) که سفتی بالایی دارند بهتر می باشد.

بنا به گفته ی دیگران این روش در حذف مقادیر زیاد تری چربی ایمنی بیشتر و خطر کمتری دارد چون خونریزی کمتر است.بالاخره تعداد موارد مقایسه ای و پیگیری ها بیش از سه سال در این عمل کم می باشد. بنابراین مقایسه ی طولانی و مناسب با روشهای تقریبا قابل قبول و به ثبت رسیده ی لیپوساکشن تا حالا انجام نشده است. به خاطر مواردی که در بالا گفته شد، عوارض جانبی و عدم اطمینان ها،این روش را برای موارد خاصی باید بکار برد.

لیپوساکشن به کمک لیزر
در این روش همان کارهائی که برای لیپو ساکشن معمولی و مکانیکال انجام میشود صورت میگیرد یعنی محلول تامسن لابلای چربی ها تزریق میشود سپس در ابتدا بکمک کانولا چربی ها حتی الامکان خارج میشود انگاه بکمک لیزر سطح محلی که میخواهیم عمل کنیم صاف میکنیم و مقادیر بیشتری چربی برداشته میشود استفاده از لیزر باعث میشود اولا خونریزی زیر جلدی کمتری داشته باشیم و ثانیا سطح محل عمل صاف و بدون موج باشد و پوست شل و افتاده نباشد زیرا لیزر کمک میکند چربی ها به پوست بچسبد و پوست شل و آویزان نباشد.

لیپوساکشن به کمک برق چیست؟
یک تکنیک جدیدتر که اخیرا حدود 6 سال است که ارائه شده لیپوپلاستی به کمک برق نامیده می شود که با استفاده از دستگیره ی برق انجام می گردد.این روش فواید و مزایای لیپوساکشن را بدون عوارض همراه با آن دارد. در نتیجه از نظر ما این روش قابل توصیه است.

کانولاهایی که در این تکنیک برای برداشتن چربی استفاده می شوند از نوع متداول و معمول هستند. تفاوت در دستگیره ی برقی است که باعث میشود کانولا به صورت مکانیکی عمل می کنند نه اینکه به صورت دستی حرکت داده شوند. نتیجه ی آن لرزش کانولاها با فرکانس حدود 100 بار در ثانیه می باشد.

فرکانس و تولید گرمای کمتری نسبت به وسیله ی اولتراسونیک ) که وارد شدن آن ها به درون بافت چربی را ساده تر و راحتتر می کند. در هنگام انجام این کار جراح می تواند تلاش و توجه اش را روی از بین بردن چربی ناحیه ی مورد نظر متمرکز کند و با اطمینان و کارایی بیشتری کارش را انجام دهد، و مثل روشهای دیگر انرژی اش را صرف حرکت دادن کانولاها به صورت دستی به سمت جلو و عقب نکند. این روش می تواند مزایای زیادی در تمام نواحی بدن داشته باشد. لیپوساکشن با کمک برق مخصوصا برای مردانی که میخواهند چربی های ناحیه ی سینه را بردارند مفید می باشد.

اگرچه دستگیره ی برقی یک کشف جدید، جالب و بسیار پر آتیه و امید وار کننده می باشد. ولی به خاطر نتایج ایمن و بی خطر آن، منصفانه است که بگوییم نهایتا گذر زمان به ما نشان خواهد داد که آیا در آینده این تنها وسیله ی قابل قبول و استاندارد ساخته شده خواهد بود یا خیر.

عمل جراحی شامل چه کارهایی می شود؟
در زیر توضیح یک روش لیپوساکشن کلاسیک با استفاده از تکنیک تورم آورده شده است. برای شروع عمل تعدادی برش ریز (حدود 3 تا 4 میلی متر ) روی پوست در قسمتی که می خواهیم عمل را انجام دهیم، ایجاد می شود. این شکاف هاه تا جایی که ممکن است در قسمتها و مکانهایی که در دید نباشند، ایجاد می شوند. متعاقبا این نواحی با محلول متورم کننده که قبلا ذکر شد، مورد تزریق قرار می گیرند.

سپس اجازه داده می شود تا محلول نفوذ کند و روی چربی مورد نظر تأثیر بگذارد(12 تا 15دقیقه). همانطور که گفته شد این نواحی بی حس خواهند شد. همچنین با بستن موقت مویرگ ها خونریزی کاهش می یابد. کانولاهای مناسب را درون چربی فرو می کنند سپس به عقب و جلو حرکت داده می شوند و در نتیجه چربیها شل شده و توسط یک پمپ خلأ قوی بیرون کشیده می شوند.

از این نظر روش لیپوپلاستی به کمک برق با روشهای مرسوم، متداول فرق می کند. حرکات عقب و جلویی که قبلا گفته شد، به خاطر مکانیسم رانشی دستگیره ی برقی نرمتر و آرامتر می باشند.چون چربی از طریق مکش آن از درون "تونل های" کوچک ایجاد شده درون چربی خارج می شوند، پوست باقیمانده کاملا به ماهیچه های زیرین توسط چندین اتصال که سپتای فیبری (fibrous septa) نامیده می شوند، متصل می باشد.

این فرایندی است که تضمین می کند پوست بعد از لیپوساکشن بصورت شل، آویزان نشود. برداشتن چربی تخریب کمی روی سپتا ایجاد می کند. این سپتا شامل رگهای خونی، عصب ها و رگهای لنفی نیز می باشد. برای اینکه این چربی بدون اینکه خرابی زیادی ایجاد کند برداشته شود، لازم است که اطلاعات زیادی در مورد آناتومی، ارزیابی و بررسی ابعاد و اندازی های بدن و البته استقامت در برابر جراحی داشته باشیم


آدرس مطب : تهران ، خيابان ولیعصر ، بالاتر از ميدان ونک ، ابتدای خيابان شریفی ، پلاک ٥٢ ، واحد ٢
تلفن : 88658762 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

omid [ 1392-01-02 ]
kheyliiii mamnun kheyli be dardam khord tashakoor az zahamatetan

بابک صالحی [ 1391-10-03 ]
سلام اقای دکتر بابک صالحی هستم از بهبهان خوزستان میخواستم جهت عمل لی÷وساکشن برای خانمممراجعه کنم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

درمان یبوست و چاقی

گیاهان چربی سوز و تأثیر آنها بر کاهش وزن و یبوست بطور کلی گیاهان دارویی با کنترل متابولیسم بدن ، کاهش استرس و افزایش انرژی در بدن به کاهش وزن و دفع منظم و درمان یبوست کمک می کنند .

بي اختياري در دفع گاز و مدفوع

به معنی دفع خارج از اراده و تصادفی مایع یا گاز از مقعد می باشد. بی اختیاری به معنی عدم توانایی درنگاه داشتن مدفوع یا گاز تا رسيدن به توالت می باشد و باعث الوده شدن لباس زير در اشخاص ميشود

هشدار به هموطنان

مدتي است كه بعضي إز پزشكان غير جراح اقدام به درمان بيماريهاي نشيمنگاه ميكنند كه نتايج بسيارفاجعه باري بهمراه داسته ، لذا اينجانب بعنوان خدمتگذار شما هموطنان احساس كردم كهوظيفه دارم نكاتي را به اطلاع برسانم .