اسلایدر دو
تزريق  بوتاكس
درمان  بزرگی  کلیتوریس خانمها و یا کلیتورو مگالی
بيماری شقاق چيست ؟
جوانسازي واژن
کیست پایلونیدال چیست
درمان هموروئید با لیزر

خونریزی دستگاه گوارش

علل ابتلابه بیماریهای گوارشی
خونریزی از مجرای گوارشی یکی از شایعترین مشکلاتی است که بیماران را مضطرب و وحشتزده به اورژانس میکشاند. یکی از مهم ترین نکاتی که پزشک در اورژانس از بیمار مبتلا به خونریزی دستگاه گوارش سوال میکند ، این است که این خونریزی از دستگاه گوارش فوقانی است یا تحتانی.

چطور میفهمیم فردی دچار خونریزی دستگاه گوارش شده است؟
استفراغ خونی ، وجود خون قرمز در مدفوع و مدفوع سیاه رنگ از علایم خونریزی دستگاه گوارش هستند. خونریزی مجرای گوارش علل مختلفی دارد ، از قبیل: زخم گوارشی ، التهاب معده ، واریس مری ، آسیب مری ، التهاب زخمی روده بزرگ ، تودههای سرطانی و هموروئید.

مدفوع قرمز یا قرمز- قهوهای نشاندهنده چه مشکلاتی است؟
این علامت میتواند نشاندهنده چند مشکل باشد؛ به طور مثال پولیپ روده بزرگ ، سرطان ، بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو.
یکی از علل شایعتر خونریزیهای شدید مقعدی در افراد بالای 60 سال ، خونریزی معده یا دوازدهه است به خصوص اگر خونریزی سریع و شدید باشد. خونریزی آهستهای که از معده یا دوازدهه منشا میگیرد و از مجرای روده عبور میکند ، موجب سیاه شدن مدفوع میگردد. البته خوردن شیرینبیان یا ترکیبات آهن نیز میتواند باعث سیاه شدن رنگ مدفوع شود.

در صورت وجود خون در مدفوع چه کار کنیم؟
اگر متوجه وجود خون در مدفوع خود یا در سنگ توالت شدید ، هر چه زودتر به اورژانس مراجعه کنید. منشا خونریزی ممکن است مشکل سادهای مثل هموروئید ( بواسیر ) باشد ، اما شما باید از عدم وجود حالات جدیتری مانند سرطان روده بزرگ مطمئن شوید.

زخم معده
استفراغهای خونی چه تشخیصهایی را مطرح میکنند؟
خون استفراغ شده مطرحکننده خونریزی از مری ، معده یا قسمت فوقانی روده کوچک ( دوازده ) است.
خونریزی بخشهایی از روده که پایینتر از دوازدهه قرار دارند ، معمولا به سمت بالا ، یعنی به معده بازنمیگردد ، بلکه وارد مدفوع میشود. استفراغ خونی با رنگ قرمز روشن نیز نشان میدهد که خونریزی تنها مدت کوتاهی قبل از بروز استفراغ آغاز شده است.
خونی که مدت زمان طولانیتر در معده باقی مانده باشد ، معمولا قرمز تیره یا قهوهای رنگ است ، یا شبیه تفاله ی تهنشین شده ی قهوه است.

خونریزیهای دستگاه گوارش چطور تشخیص داده میشوند؟
در خونریزی قسمت فوقانی مجرای گوارش ، پزشک از روشی به نام آندوسکوپی مجرای فوقانی استفاده میکند. در این روش یک لوله فیبر نوری کوچک از طریق مری پایین فرستاده شده و وارد معده میگردد تا محل خونریزی را کشف کند.

در خونریزیهای مجرای گوارش تحتانی و پزشک ممکن است از کولونوسکوپی استفاده کند. کولونوسکوپی یعنی دیدن کلون یا روده بزرگ همان اندوسکوپی قسمت تحتانی دستگاه گوارش است اما لوله آن از طریق مقعد وارد شده و درروده بزرگ به سمت بالا هدایت میشود.

در اغلب موارد تشخیص وجود خون در مدفوع فقط از طریق انجام تستهای آزمایشگاهی امکانپذیر است ، زیرا مقدار خون ، کمتر از مقداری است که قابل رویت باشد و به این حالت "خون مخفی" گفته میشود.

درمان خونریزیهای دستگاه گوارش چگونه صورت میگیرد؟
درمان بستگی به علت و شدت خونریزی دارد.
در خونریزی واریس مری ممکن است از روشهای گوناگونی برای توقف خونریزی استفاده شود. اگر خونریزی از یک دیورتیکول منشا گرفته باشد ، تزریق مستقیم دارو به داخل سرخرگ تغذیه کننده آن میتواند خونریزی را متوقف کند. در خونریزی ناشی از زخم ، گاستریت ( التهاب معده ) ، پولیپها یا بواسیر ( هموروئید ) درمان عامل زمینهای در اغلب موارد باعث توقف خونریزی میشود.

گاهی اوقات با استفاده از جریان الکتریکی یا نور لیزر که از طریق یک اندوسکوپ به محل منتقل میشود ، میتوان خونریزی معده ، دوازدهه یا روده بزرگ را متوقف ساخت. در مواردی که خونریزی به این درمانها پاسخ نمیدهد ، عمل جراحی ضرورت مییابد.


آدرس مطب : تهران ، خيابان ولیعصر ، بالاتر از ميدان ونک ، ابتدای خيابان شریفی ، پلاک ٥٢ ، واحد ٢
تلفن : 88658762 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

دانشجوی فوریتها [ 1393-02-02 ]
بسیار عالیست لطفا من روهم به جمع خودتون بپزیرید

e [ 1391-08-01 ]
در باره فيشر بيشتر توضيح دهيد

مقدم [ 1390-10-02 ]
عالی بود سپاسگزام

مرگ [ 1389-04-28 ]
این مطلب خونریزی های گوارشی خیلی عالیه و من خودم چند سوال راجع به همین خونریزیهای گوارش داشتم با خوندن این مطلب پاسخمو دریافت کردم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

درمان یبوست و چاقی

گیاهان چربی سوز و تأثیر آنها بر کاهش وزن و یبوست بطور کلی گیاهان دارویی با کنترل متابولیسم بدن ، کاهش استرس و افزایش انرژی در بدن به کاهش وزن و دفع منظم و درمان یبوست کمک می کنند .

بي اختياري در دفع گاز و مدفوع

به معنی دفع خارج از اراده و تصادفی مایع یا گاز از مقعد می باشد. بی اختیاری به معنی عدم توانایی درنگاه داشتن مدفوع یا گاز تا رسيدن به توالت می باشد و باعث الوده شدن لباس زير در اشخاص ميشود

هشدار به هموطنان

مدتي است كه بعضي إز پزشكان غير جراح اقدام به درمان بيماريهاي نشيمنگاه ميكنند كه نتايج بسيارفاجعه باري بهمراه داسته ، لذا اينجانب بعنوان خدمتگذار شما هموطنان احساس كردم كهوظيفه دارم نكاتي را به اطلاع برسانم .