اسلایدر دو
تزريق  بوتاكس
درمان  بزرگی  کلیتوریس خانمها و یا کلیتورو مگالی
کیست پایلونیدال چیست
بيماری شقاق چيست ؟
جوانسازي واژن
درمان هموروئید با لیزر

آپانديسيت چيست و درمان آن


آپاندیس زائدهی کوچکی است که به ناحیهای از رودهی بزرگ متصل شده است. آپاندیسیت در اثر التهاب و تورم آپاندیس ایجاد میشود.
بیشتر افرادتصور میکنند که آپاندیسیت دیگر آنقدر ها هم شایع نیست. برخی نیز تصور میکنند که آنتی بیوتیکها میتوانند آن را درمان کنند. اما در واقع آپاندیسیت هنوز هم مشکل شایعی است و تنها با جراحی درمان میشود و آنتی بیوتیکها نیز در بهبودی فرد بیمار، پس از جراحی نقش دارند.

در قسمت پایینی شکم، در سمت راست، یک عضو لولهای شکل و توخالی از رودهی بزرگ منشعب شده است. پیشتر تصور میکردند که این عضو در بدن هیچ کاری انجام نمیدهد اما امروزه دانشمندان عملکردهایی را برای آن بیان میکنند. گرچه دانشمندان در مورد عملکرد آپاندیس مطمئن نیستند اما به نظر میرسد نبود کامل آن نیز اختلال خاصی در سلامت بدن ایجاد نمیکند. از سلولهای دیواره آپاندیس مایع مخاطیای ترشح میشود که به رودهی بزرگ میریزد و داخل این لولهی توخالی را تمیز نگه میدارد. انسداد مجرای آپاندیس منجر به آپاندیسیت میشود زیرا مایع مخاطی در درون مجرای آپاندیس محبوس میشود و باکتریهایی که به صورت طبیعی در آنجا زندگی میکنند به سرعت تکثیر میشوند در نتیجه آپاندیس متورم شده و عفونی میشود.

علت انسداد مجرای آپاندیس ممکن است این موارد باشند:
* به وسیله مواد مدفوعی، انگلها و یا رشد بیش از حد سلولهای دهانهی آپاندیس.
* بزرگ شدن بافت لنفاوی دیواره آپاندیس در اثر عفونت در دستگاه گوارش یا در نقاط دیگر بدن.
* بیماریهای التهابی روده مانند کرون و کولیت اولسروز.
* وارد شدن آسیب و تروما به شکم.

آپاندیس متورمی که پر از مایع و چرک است ممکن است خونرسانی را متوقف کند. با توقف خونرسانی دیوارهی آپاندیس ضعیف میشود و برخی اوقات پاره میشود. با سوراخ شدن آپاندیس چرک منتشر میشود و ممکن است حفرهی شکم را عفونی کند و یا آبسهی شکمی ایجاد کند. در برخی بیماران مانند بچهها، سیر ایجاد آن سریع است و از زمان ایجاد درد و سوراخ شدن آپاندیسیت چند ساعت بیشتر طول نمیکشد. تشخیص بیماری در افراد مسن و زنان باردار نیز مشکلتر است.

چه کسی دچار آپاندیسیت میشود؟
آپاندیسیت میتواند در هر سنی ایجاد شود ولی در بالغین جوان شایعتر است. به نظر میرسد که آپاندیسیت خود به خود و بدون علت مساعد کنندهی خاصی رخ میدهد.

علائم آپاندیسیت کدامند؟
جزئیات درد شکمی در تشخیص آپاندیسیت بسیار کمک کننده است. درد ناگهانی شکم معمولا اولین علامت است. درد ممکن است در قسمت پایینی شکم در سمت راست باشد اما ممکن است درد به صورت ناراحتی مبهمی در وسط شکم احساس شود و سپس به سمت راست و پایین منتقل شود. درد احتمالا طوری است که فرد قبلا تجربهی چنین دردی را نداشته است، ظرف چند ساعت بدتر میشود و با راه رفتن، نفس کشیدن و سرفه یا عطسه بیشتر میشود. تب خفیف و تورم شکمی نیز ممکن است وجود داشته باشند.

البته هر دردی در شکم نشانهی آپاندیسیت نیست اما شما باید هر درد شکمی را که ادامه پیدا میکند و مخصوصا اگر همراه با از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ و تب باشد جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید. تا زمانی که پزشک مشکل شما را تشخیص نداده باید از هر گونه خوددرمانی مانند مصرف مسهلها یا انجام تنقیه اکیدا خودداری کنید. علایم آپاندیسیت متغیر و متفاوتند و میتوانند علایم بیماریهایی مانند انسداد روده، بیماریهای التهابی روده، بیماری التهابی لگن و سایر بیماریهای زنان، یبوست و برخی بیماریهای دیگر را تقلید کنند.

آپاندیسیت چگونه تشخیص داده میشود؟
تشخیص آپاندیسیت بیشتر بالینی است و در صورتی که علایم واضح باشند ممکن است پزشک تصمیم به جراحی فوری بگیرد زیرا در صورت تاخیر خطر افزایش مییابد. در صورت نیاز پزشک برای تشخیص از آزمایش، عکس رادیوگرافی، سونوگرافی و حتی لاپاروسکوپی استفاده میکند. آزمایش ویژهای برای تشخیص قطعی وجود ندارد اما آزمایش خون و شمارش گلبولهای سفید کمک کننده است. عکس رادیوگرافی شکم در تشخیص آپاندیسیت بیشتر برای رد سایر عوامل درد شکمی گرفته میشود.
سونوگرافی شکمی هم روش قابل استفادهای در تشخیص آپاندیسیت است و سایر علل درد شکمی را نیز مشخص میکند.

لاپاروسکوپی یک روش تشخیصی درمانی است که در آن وسیلهای شبیه تلسکوپ از طریق یک برش کوچک در دیوارهی شکم وارد شکم میشود. این وسیله دارای دوربینی کوچک و مخصوص است و کمک میکند که پزشک بتواند مستقیما اعضای درون شکم را ببیند و اگر علت درد شکم آپاندیسیت باشد، آپاندیس فورا از بدن خارج میشود. اگر شواهدی از تشکیل آبسه باشد برای کاهش عفونت باید آنتی بیوتیک قبل از عمل جراحی استفاده شود.

آپاندیسیت چگونه درمان میشود؟
اگر پزشک به آپاندیسیت شک کند ممکن است بدون انجام تستهای دیگر جراحی را توصیه کند. جراحی سریع خطر پاره شدن آپاندیس را کاهش میدهد. به جراحیای که برای درمان آپاندیسیت انجام میشود آپاندکتومی گفته میشود. این جراحی به دو روش لاپاراسکوپی و لاپاراتومی انجام میشود که روش اول جدیدتر است. خطر عمل جراحیای که برای برداشتن آپاندیس انجام میشود نسبتا کم است و بیمار کمتر از یک هفته در بیمارستان میماند و میتوان انتظار داشت که طی سه هفته به حالت قبلی و طبیعی برگردد.

اگر جراحی با لاپاروسکوپی انجام شود و شرایط بیمار خوب باشد ممکن است بیمار بتواند 24 ساعت بعد از عمل به خانه برگردد. اما اگر آپاندیس پاره شده باشد بیمار باید مدت زمان زیادی را در بیمارستان بماند و البته خطر عوارض نیز زیاد خواهد بود. در مواردی ممکن است حال بیمار وخیم باشد و به مراقبتهای ویژهای نیاز داشته باشد. در این موارد برای بازگشت فرد به زندگی عادی خود ممکن است 2-3 ماه زمان نیاز باشد. در برخی از موارد نیز جراح با آپاندیس سالم مواجه میشود. در این موارد نیز آپاندیس را برمیدارند تا احتمال رخ دادن آپاندیسیت وجود نداشته باشد. همچنین ممکن است جراح با علل دیگری برخورد کند و طی جراحی آنها را برطرف کند. با برداشته شدن آپاندیس دیگر خطر ایجاد مجدد آپاندیسیت وجود ندارد.


آدرس مطب : تهران ، خيابان ولیعصر ، بالاتر از ميدان ونک ، ابتدای خيابان شریفی ، پلاک ٥٢ ، واحد ٢
تلفن : 88658762 - 021

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

الهام [ 1391-12-10 ]
توضیحات کامل و مفید بود.

alireza [ 1390-05-30 ]
از راهنمایی های شما واقعا متشکرم

محبوبه [ 1390-05-22 ]
به جواب سوالم رسیدم،به زبانی ساده ودر عین حال کامل پاسخ داده اید،ممنون

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :

درمان یبوست و چاقی

گیاهان چربی سوز و تأثیر آنها بر کاهش وزن و یبوست بطور کلی گیاهان دارویی با کنترل متابولیسم بدن ، کاهش استرس و افزایش انرژی در بدن به کاهش وزن و دفع منظم و درمان یبوست کمک می کنند .

بي اختياري در دفع گاز و مدفوع

به معنی دفع خارج از اراده و تصادفی مایع یا گاز از مقعد می باشد. بی اختیاری به معنی عدم توانایی درنگاه داشتن مدفوع یا گاز تا رسيدن به توالت می باشد و باعث الوده شدن لباس زير در اشخاص ميشود

هشدار به هموطنان

مدتي است كه بعضي إز پزشكان غير جراح اقدام به درمان بيماريهاي نشيمنگاه ميكنند كه نتايج بسيارفاجعه باري بهمراه داسته ، لذا اينجانب بعنوان خدمتگذار شما هموطنان احساس كردم كهوظيفه دارم نكاتي را به اطلاع برسانم .